3D tiskárna Rebel 2:

Rozhodl jsem se pořídit si novou hračku. Tou se stala 3D tiskárna Rebel II. Stavebnici této tiskárny lze za velmi rozumnou cenu necelých 10 000kč koupit u pana Petra Zahradníka.

3D Tiskárna

Pan Zahradník na stavebnici odvedl obrovský kus práce. Součástí stavebnice je naprosto vše co budete ke stavbě tiskárny potřebovat. Zachází až do takových extrémů že jsou přiloženy špejle, kterými se mažou ložiska vazelinou a gumové rukavice abyste se přitom neumazali...
Všechny součásti tiskárny jsou precizně roztříděny do platových pytlíčků a popsané takže je na první pohled jasně zřejmé co k sobě patří. Nemůže se nám stát že bychom popletli šroubky a někam dali jiný než ten který tam patří a podobně. Navíc pan Zahradník poskytuje bezkonkurenční podporu formou "přítele na telefonu". Přesto mi však ke spokojenosti chyběla jedna podstatná věc a tou je návod ke stavbě této tiskárny. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá dá 3D tiskárna pomerně hodně práce a přemýšlení jak to udělat abych to za chvíli nemusel rozebírat protože jsem na něco zapomněl. Místo stavění tiskárny jsem tak spoustu času trávil na webu a hledal informace a fotografie na kterých by detaily které mě právě zajímaly byly vidět.

Proto jsem se rozhodl chybějící návod napsat. Popsal jsem celý postup stavby mé vlastní tiskárny až do rozběhání pohonů a prvního tisku. Jde o popis jak jsem to dělal já. V žádném případě si nedovolím tvrdit že je to postup jediný a optimální. Takto jsem to prostě stavěl já a v návodě jsem se Vás pokusil odvrátit od chyb a slepých cestiček kterými jsem občas prošel já. Návod je psán formou postupných kroků které je nutné uskutečnit abychom dostali funkční tiskárnu tak jako se to nakonec podařilo mě.

Návod je logicky rozčleněn do 3 dílů:

  1. Konstrukce mechaniky
  2. Zapojení elektrických částí
  3. Oživení tiskárny

Doufám, že mé návody přispějí k tomu aby další konstruktéři této tiskárny měli stavbu snadnější a dosáhli tak jako já plně funkční tiskárny. Pokud se toto povedlo budu spokojen.

Na závěr přidám několik odkazů na zdroje informací o 3D tisku a tiskárnách: