3D objekty k tisku.

V této rubrice budu zveřejňovat plody své tvořivosti v 3D tisku pokud usoudím, že by mohly být užitečné i pro někoho jiného než pro mě. Budu zveřejňovat především předměty pro radioamatéry, ale může se stát že zveřejním i něco mimo amatérské použití.

Ochranný kryt pro displej TCVRu IC9700

(27.8.2019)

Nový TCVR IC9700 má velký displej který je snadno zranitelný. Měl jsem obavy z jeho poškození při přepravě a proto jsem pro něj navrhl a vytiskl ochranný kryt. Tento kryt by měl pasovat i na TCVR IC7300 který má být rozměrově shodný. Vyzkoušené to ale nemám. Kryt se nasadí mezi otočné voliče funkcí a dorazí se k displeji až zacvakne západkami za plastové čelo čelo TCVRu které je mírně vystouplé oproti plechovým krytům. Kryt pak na displeji drží. V žádném případě ale není možné TCVR za tento kryt uchopit a přenášet. Západky nejsou silné a TCVR by vypadl.

STL soubor pro tisk : zde.

Fotografie IC9700 s krytem.

Pouzdro pro čidlo natočení

(28.3.2018)

Pro novou 23cm anténu jsem potřeboval čidla azimutu a elevace. Použil jsem osvědčenou konstrukci od OK2TPQ. Pavel u svých čidel používá pouzdra vytočená z duralu. To je jistě ideální, ale náročné na materiál a možnosti strojního vybavení. Soustruh sice mám, ale myslím, že toto je ideální místo pro využití 3D tisku. Takže jsem navrhl pouzdra pro tisk na 3D tiskárně. Pouzdro je tvořené válcovým tělesem, které je uzavřeno šroubovacím víkem a destička s čidlem je ve svém lůžku držena vytištěnou pružinou. Kromě přilepení jsem nepřišel na lepší způsob jak destičku zajistit ve správné poloze.

Pouzdro čidla. Víko čidla. Pružina čidla.

Na obrázcích ze Sliceru vidíme provedení jednotlivých tištěných dílů. Pružina a pouzdro čidla musí být tištěny s podporami. U pouzdra čidla a víka jsem pro závit použil tisk s proměnnou výškou vrstvy abych dosáhl jemnějších detailů. Zbytek byl tištěn vrstvou o výšce 0,3mm. Zepředu a uvnitř čidla jsou vytištěny otvory pro ložiska s vnějším průměrem 13mm, vnitřním průměrem 5mm a šířkou 4mm. Vnirřní průměr může být až 7mm (pokud upravíme i průměr osy), ostatní rozměry ložiska je nutné dodržet. Ložiska jsou do vytištěných lůžek nalisována. Tiskárna musí být dobře seřízena aby ložiska nebyla volná nebo naopak nešly nalisovat. Ložisky prochází hřídelka zakončená hlavou ve které je zalepen magnet. Tuto hřídelku jsem z duralu vytočil na soustruhu. Z přední části pouzdra čidla je hřídelka zajištěna proti posuvu pojistným kroužkem který jsem taky vytočil na soustruhu.

Výkres hřídelky a pojistného kroužku je zde.
STL soubory pro tisk jsou zde.

Držák DPS ovládání rotátoru

(28.3.2018)

Při konstrukci mechaniky ovládání rotátoru od OK2TPQ bylo nutné hlavní desku připevnit k zadnímu panelu kterým prochází síťový konektor. Nejjednodušší bylo vytisknou na míru držáky desky 3D tiskárnou.

Držák desky rotátoru.

STL soubor obsahuje levý držák. Pravý získáme zrcadlením ve Sliceru. Otvory pro šrouby držící DPS jsou pro šrouby do plastu o průměru 3mm. Otvory o průměru 5mm směrem k zadnímu panelu jsou určené pro lisovací matice M3. Šrouby do plastu i lisovací matice lze zakoupit třeba u firmy Ptáček a Ptáček.

STL soubor pro tisk je zde.