První zkušenosti s novou anténou:

V seriálu o stavbě nového anténního systému jsme slavnostně dospěli k dokončení :-). Finišovali jsme, abychom stihli meteorický roj Perseidy, což bývá hlavní událost celé MS sezóny. Proto jsem si týden před a týden po maximu Perseid vzal dovolenou. V neděli jsme nainstalovali mé zařízení které se skládá z TCVRu ICOM 821 a PA 200W s 2x MRF150. Bohužel zatím nemám větší PA vhodný pro EME. V neděli jsme ještě neměli hotový senzor elevace antény, takže jsme sklon antény mohli jen odhadovat.

Po zapnutí jsme zjistili, že zrovna běží Alpe Adria contest a s údivem jsme poslouchali několik DX YU a YO stanic. Rovněž jsme slyšeli majáky, o kterých jsme předtím vůbec netušili. Zdálo se tedy, že je vše v nejlepším pořádku. Zavolal jsem tedy nejakou YO stanici a .... Nastalo ticho. A pak velké zděšení. Předzesilovač je v háji. Vypadá to že jsem zásadně podcenil jeho ochranu a při prvním zaklíčování pouhými 200W odešel do věčných lovišť.

V té chvíli mi ukápla slza. Doufal jsem že i s tak malým výkonem se mi pár EME QSO podaří. Bohužel k anténnímu slučovači vede 20m kabelu H1000 a od slučovače dalších 8m k jednotlivým anténám. Další metr je mezi anténními relé a slučovačem antén. K tomu připočtěte útlum na konektorech, v relátkách a v PA. Každý si umí představit, jaký útlum to vše asi má. No co se dá dělat. Život není peříčko. V podstatě jsem se smiřoval, že na EME toho moc neudělám.

6.8.2006 Během dne jsem se pokusil o poslech MS , ale nic nelítalo. Bez velkých nadějí jsem se podíval na EME a už to začalo. Naladil jsem se na I6BQI a byl slyšet dost dobře. No, taky má doma parní stroj. Skusil jsem zavolat a během 3 period bylo QSO hotové. Následoval EA1YV taky bez jakýchkoliv problémů. Pak se ale nepovedlo QSO s SV2CS, protože byla špatně nastavená elevace. Ve tmě nedokážeme zjistit, kam anténa směřuje. Když jsme na to přišli, ještě jsem bez problémů udělal EB5EEO

7.8.2006 Ráno jsem zkusil MS, ale nic nelítalo. Odjel jsem domů a dokončil jsem snímač elevace. Odpoledne jsme ho namontovali a digitální vodováhou nastavili elevační rotátor. Teď už jsem se nastěhoval do vysílacího střediska a zažíval jsem mírné zklamání. Vloni to týden před maximem docela slušně létalo a letos jen pár skalních stanic a nic nového. Za celý den jsem udělal jen dvě QSO. Bez valných naději jsem po východu měsíce obrátil anténu na něj. Nejprve F8DO a pak zlatý hřeb večera PY2SRB. Po mě ho dělal tuším IK2DDR a ten psal, že poprvé za 15 let na EME slyší Jižní Ameriku - ta jediná mu chyběla do WACu. Má prý Antarktidu i Arktidu ale Jižní Ameriku ne. Měl jsem chuť mu napsat, že já ji mám po svém druhém dni na EME :-))). Obávám se ale, že by takový fórek nepochopil HI!. Následovali ještě DL1GGT a IK2DDR. Slyšel jsem velmi pěkně řadu dalších stanic, ale teprve jsem se seznamoval s prostředím a tak jsem nechtěl nadělat moc velkou ostudu :-). Důležité bylo, že ve mě začala narůstat naděje, že to s tím EME přece jen tak špatné nebude. Stanice, které jsem volal se mě dotazovaly, zda to s těmi 200W myslím vážně - zda jsem nezapoměl jednu nulu :-).

8.8.2006 Ráno obvyklé zklamání v Perseidách. Stále nic nelítá. S nadějí jsem večer otočil na měsíc a následovalo 8 QSO a další nová země - FM5CS. Začínám věřit, že to celé nebude tak zabitý čas.

9.8.2006 Ráno, když jsem protřel oči jsem si sezobnul via MS 4O3T, takže další země. Následovalo pár QSO na MS, ale stále to moc nelítá. Večer jsem to zase otočil na měsíc a jako první přišla UA9SL. Pak se ale nic moc nedělo až do hluboké noci, kdy měsíc vyšel nad Amerikou. Dámy a pánové, je opravdu příjemné zažít pileup američanů na 144MHz :-). Do rozbřesku jsem jich stihl šest.

10.8.2006. Jelikož jsem byl vzhůru celou noc, musel jsem se trochu vyspat. Tím jsem zabil ranní zvýšenou aktivitu MS a odpoledne nic nelítalo. Večer na EME přišel JH5FOQ a pak dva dlouhé neuspěšné pokusy s EV5M. Mezitím 2 další QSO a nakonec se za rozbřesku povedl i ten EV5M

11.8.2006 Když jsem se probudil udělal jsem pár MS QSO a s napětím jsem očekával měsíček. A ten mě opět nezklamal. 7 QSO jistě zklamáním být nemohlo.

12.8.2006 Když jsem se probudil, začal jsem opět zkoušet MS, ale nic moc. Vzhledem k tomu je je prakticky maximum perseid je to opravdu bída - skoro to nelítá. Přesto, že má být v noci maximum Perseid nic tomu nenasvědčuje. Jako obvykle - záchrana je měsíček. Moc mě potěšilo QSO s ZL3TY a následovalo 12 EME QSO.

13.8.2006. Když jsem ráno přišel k sobě, sezobnul jsem MS F6APE a pak se v DX-Clusteru objevila hláška, že je ES. Přeladil jsem na SSB a už to bylo v plném proudu. Zde se projevila vážná slabina našich nových antén. Jsou totiž tak úzké, že je v normálním provozu zkoro nelze použít. Nebyly samozřejmě přesné informace o směru a tak jsem přicházel marným točením a zjišťováním odkud to chodí čas a tím jsem přicházel o spojení. RZ6BU tady hrál S9 +60db !!! Ale pak už to bylo jen trápení. Po skončení ES jsem sezobl ještě MS F1MPQ a už jsem zase očekával měsíček. Udělal jsem VK3AHX a šel spát. Začíná se projevovat akutní nedostatek spánku.

14.8.2006 Ráno jsem si přivstal, abych stihl západ měsíce. Byl jsem odměněn pěti EME QSO. Po západu měsíce jsem musel odjet domů a vrátil jsem se až večer. Docela to lítalo a tak jsem udělal spojení s LZ2AB a dlouhé spojení s TA2/OK1FIA. Právě v tomto spojení se projevil totální nedostatek výkonu na mé straně v součinností s úzkými anténami. Já měl spoustu použitelných pingů a Zdeněk ode mě nic. Nakonec se to i tak povedlo, ale chtělo to trochu trpělivosti. Pak už nastal čas pro měsíček a já byl odměněn spojením s A71AW. Tiše doufám, že by to mohlo být první QSO A7 - OK. Hamad jezdí EME teprve krátce a v žebříčcích zatím QSO zapsané není :-).

15.8.2006 Ráno začalo třemi EME QSO. Po západu měsíce poslouchám na 144.370, ale nejsou stanice. Krásně mi tu hraje GB2LD, ale na mé CQ nejsou protistanice. Nakonec mě patrně z nudy volá GB2LD (spojení s ním již mám z loňska). Následují ještě tři nepříliš zajímavá MS QSO. V noci se o EME pokoušel Pavel OK1MU, pro mě tam nic nového nebylo.

16.8.2006 Ráno jsem udělal EME QSO s OM3BC - můj EME AntiODX :-)). Pak jsem musel odjet domů. Odpoledne vysílal Pavel OK1MU, ja jsem se vrátil až při soumraku. Na EME se celkem nic "zajímavého" nedělo a tak to opět zkoušel Pavel OK1MU až do hluboké noci. Pak si Pavel všiml v DX-Clusteru, že na 144.370 dává výzvu ZA/IW2JOP. K našemu překvapení tu hrál velice pěkně a dělal jednoho Němce za druhým. Za půl hodiny jsme oba s Pavlem měli novou zem a mohlo se jít spát.

17.08.2006 Ráno jsem si přivstal na západ měsíce. Povedly se 3 nové stanice ale jinak nic zajímavého. Začíná se ukazovat, že na EME není každý den posvícení a že se podmínky postupně zhoršují. Pak nás potkala velmi nepříjemná a neočekávaní nehoda. Odešel napájecí zdroj pro PA a na jeho výstupu je plné napětí cca 56V. V tom okamźiku mi bylo jasné že je zle. V neděli, kdy se mi podařilo zdroj opravit jsem si bohužel potvrdil neblahé tušení. Jeden z tranzistorů MRF150 nepřežil.

To jsme ale ještě nevědeli. Během dne jsme si vypůjčili klubový PA OL7M s GS35B. Večer jsem dobastlil ovládání a byli jsme opět schopni vysílat a to s výkonem cca 700W. Tento PA není svou konstrukcí určen pro trvalý výkon a proto tak malý výkon. Nakonec můj Icom ho stejně na víc ani vybudit nedokáže.

18.8.2006 Ráno jsem opět vstal na EME. Udělal jsem 10QSO, ale zajímavé pro mě bylo jen spojení s W7IUV.

19.8.2006. Dovolená pomalu končí, je sobota. Dnes se k zařízení poprvé dostal taky Slávek OK1CU. Přijeli jsme ráno na západ měsíce. Slávek si dal CQ a pak už nezadrźitelně dělá jedno QSO za druhým. Nedokázal se utrhnout ani na oběd. Já jsem si zobnul dva nové Američany. Od stanic, které jsem dělal v průběhu týdne ale Slávek dostává horší reporty i přes mnohem větší výkon. Podmínky jsou zjevně výrazně horší.

20.8.2006 Poslední den dovolené. K zařízení opět usedá Slávek. A opakuje se pileup ze včerejška. Já jsem si udělal dva nové čtverce a jeden americký stát.

Co dodat ? Po zkušenostech s QRPP pokusy s anténou 3WL a 100W jsem doslova unešen tím jak báječně nová anténa šlape. Zdaleka jsem neočekával, že bude tak snadné dělat EME QSO. Spousta stanic nechtěla věřit, že skutečně používám jen 200W. Dělal jsem řadu jednoanténových stanic. Lze říci, že mohu vcelku běžně dělat stanice s anténou 5wl a 1kW výkonu. To zase není tak neobvyklá výbava. Dovolená je pryč, zábava skončila. Na nové antény jsme dohromady udělali cca přes 200 MS a EME QSO. Já jsem udělal 72 EME a 29 MS QSO, 59 nových čtverců a 8 nových zemí, přitom jedna z nich je patrně první spojení z OK vůbec. Do WACu mi chybí jen Afrika. To by ale neměl být velký problém. Myslím, že jsem si lepší začátek ani nemohl přát. Jen mě trochu zklamaly letošní mizerné Perseidy. Vloni byly o mnoho lepší. Kompletní seznamy udělaných QSO najdete v EME a MS logu.

Těším se na slyšenou via EME.