Výstavba EME pracoviště pro 23cm:

Na jaře roku 2017 jsme se se Slávkem OK1CU debatovali že by to chtělo něco nového a vznikl nápad postavit parabolu pro EME. V létě se pak k nám přidal ještě Honza OK2ZAW takže budeme budovat 23cm pracoviště ve třech. Záměr je postavit parabolu o průměru 6m. Zde budu postupně uveřejňovat seriál ze stavby tohoto nového projektu. Bohužel když jsme umísťovali baráček pro VKV pracoviště postavili jsme ho skoro na hranici našeho pozemku a proto parabola nemůže být v ideálním místě - nevešla by se mezi baráček a hranici pozemku. Musíme ji tedy postavit tak že bude směrovat přes VKV baráček a proto musí být na 4m stožáru a směrem na baráček nebude možná nulová elevace. Je to škoda pro pozemní spojení. Pro EME to nevadí protože tím směrem je měsíc v nejvyšší poloze.


16.10.2018. Minulý týden jsem si vzal dovolenou a vyráběli jsme se Slávkem OK1CU mechanismus pro zvedání paraboly do elevace. Je to kostka svařená z masivních profilů ke které bude přišroubována parabola. V bočnicích kostky jsou ložiskové domky pro ložiska ve kterých se parabola bude otáčet do elevace. V dílně jsme celou kostku zbodovali a teď jsme ji odvezli do fabriky kde čeká na pořádné provaření velkou svářečkou. Pak jsme vyrobili rameno protiváhy které bude připevněno k horní straně kostky a rovněž jsme ho odvezli na svaření do fabriky.

17.9.2018. Tuto sobotu jsme svařili celou parabolu. Tím jsou v podstatě dokončené práce na stavbě vlastní paraboly. Zbývá ji jen vyplést pletivem. Parabola má průměr 6m a je vyrobena z nerezového plechu tloušťky 3mm. Počasí nám přálo, bylo pod mrakem a nefoukalo. Takže se svářelo velmi dobře. Hlavně jsme se obávali větru který by odfukoval argon používaný jako ochranná atmosféra. Vzhledem k nemožnosti tak velkou parabolu převážet jsme ji museli svařit přímo na místě vedle stožáru na kterém bude stát. Teď je před námi výroba mechanismu otáčení a naklápění.

3.9.2018. Konečně máme komplet všechny komponenty pro parabolu. O Víkendu jsme ji sestavili a připravili ke svaření. Bylo nutné počkat na naohýbání výztužných profilů a vypálení pásků které budou tvořit výztužné kruhy. Ve firmě bohužel byly dovolené a po nich zase moc práce. Takže se postup prací trochu přibrzdil.

30.7.2018. Spřátelená firma nám vypálila komponenty na výrobu paraboly. Střed již máme hotový asi měsíc, teď jsme dostali i žebra a další komponenty které bylo nutné vypálit laserem. Parabola je vyrobena z nerezového plechu a vše to dohromady svaříme, takže parabola bude tvořit kompaktní blok. Máme vypálené i komponenty pro mechanismus otáčení v Azimutu a elevaci. A příchází má letní dovolená během které bychom rádi svařili parabolu a možná vyrobili i některé komponenty mechanismu otáčení antény. Uvidíme jak se bude dařit.

27.5.2018. Máme takřka hotové plány na výrobu a vyrábíme první díly mechaniky stožáru. Na obrázku je celá sestava stožáru i s parabolou tak jak by v budoucnu měla vypadat. Parabola má průměr 6m a F/D 0,39.

15.3.2018. Přes zimu se práce na anténě zastavily, ale to neznamená že bych se úplně flákal. Mám hotové ovládání antény. Použil jsem osvědčenou konstrukci od OK2TPQ s novými 14ti bitovými čidly které mají rozlišení 0,02°. Samozřejmě absolutní přesnost čidel bude řádově horší. I tak to ale stačí pro řízení velké paraboly. Řídící jednotka se ovládá po LAN síti. Tím je do budoucna otevřena možnost použití pro remote stanoviště. Kromě problému, který jsem si způsobil sám použitím chybného kondenzátoru u stabilizároru 3,3V v řídící jednotce vše fungovalo na první zapojení zcela bezchybně. Stejně tak nahrání bootloaderů a firmware bylo bez problémů.
Pro čidla jsem navrhl nová plastová pouzdra která lze vytisknout na 3D tiskárně. Osa magnetu je vedena ložisky které jsou do plastového pouzdra nalisovány. Pouzdro je uzavřeno šroubovacím víkem se standardní průchodkou pro přívodní kabel.

4.10.2017. O víkendu jsme postavili stožár na kterém spočine parabola. Já jsem ho ještě v relativně suchém a teplém počasí stihnul natřít. Teď musíme zapracovat na mechanismu otáčení a zvedání paraboly.

10.9.2017. Během uplynulého týdne Slávek OK1CU zabetonoval Patu stožáru. Padlo na to přibližně 6 kubíků betonu.

28.08.2017.V uplynulé době Slávek vyrobil stožár pro parabolu a nechal ho přivézt na políčko. Zároveň spustil fundament do díry a usadil ho tak aby byla plocha pro připevnění stožáru vodorovná. Nakonec fundament v této poloze zajistil aby se nehnul při betonování. Já jsem se mezitím snažil natírat stožár. Bohužel nám na to ale zapršelo a nátěr se na několika místech oloupal.

10.08.2017.Během mé Perseidové dovolené jsme nechali vybagrovat díru pro základy stožáru a Slávek posvářel fundament který přijde zalít betonem. Já jsem pak díru prohloubil, začistil a rozšířil u dna tak aby se do ní dal zapasovat připravený fundament. Na konci mé dovolené bylo vše připravené pro usazení fundamentu do díry.