Čtvrtý směšovač a filtr široký 20kHz:

RLC filtry užší než 75kHz již jsou na kmitočtu 10,7MHz prakticky nerealizovatelné a použití krystalových či bilitických filtrů se neosvědčilo pro jejich velmi špatné dynamické vlastnosti. Proto bylo nutné jít na čtvrtý mezifrekvenční kmitočet, jehož hodnotu jsem nakonec zvolil na 465kHz. Na tomto kmitočtu lze již úzké filtry vyrobit. Schéma modulu je na obrázku 11, Osazovací schéma na obr.12, Obrazec DPS na obr.13.

Modul obsahuje směšovač s AD831, filtr 465kHz o šířce 20kHz, a oscilátor na kmitočtu 10,235MHz.

Charakteristika filtru

Vstupní signál 10,7MHz přichází na relé. V klidovém stavu jde hned na výstup 10,7MHz k logaritmickému detektoru. Při zapnutí napětí do modulu relé přepne a signál přivede na směšovač AD831. Ten směšuje vstupní signál a signál z oscilátoru. Na výstupu je kmitočet 465kHz, který pokračuje do filtru se šířkou pásma 20kHz realizovaným součástkami okolo L3 – L5. Útlum těchto obvodů nahrazuje IO2 MAV11. Odpory R13 a R14 nastavují pracovní bod zesilovače. Oscilátor 10,235MHz je v klasickém zapojení. Signál je poněkud netypicky odebírán z báze oscilátoru za krystalem. Zde je signál nejčistší. Výstupní úroveň oscilátorového signálu je nastavována kapacitním trimrem C16. Ten taky v malých mezích mění kmitočet oscilátoru, to zde ale není důležité. Následuje oddělovací stupeň s tranzistorem T2 a dál filtr 10,235MHz, který odstraní nežádoucí produkty z oscilátoru. Do směšovače tak vstupuje velmi čistý signál na úrovni –10dBm. Druhá harmonická je potlačena o 60dB proti hlavnímu signálu a žádný další signál již jsem svým SA nezjistil.

Osazovací schéma

Celý modul je realizován na oboustranné DPS. Spodní stranu DPS tvoří spoje, horní zemnící plocha. Modul je zapájen do rámečku z pocínovaného plechu a zakryt pevně přiléhajícím víčkem.Ve filtru jsem použil cívky použité původně v mezifrekvencích 455kHz radiostanic Tesla Pardubice. Tyto cívky se mi nepodařilo bez poškození rozebrat. U většiny cívek tohoto typu, které jsem měl k dispozici jsem našel vinutí s odbočkou. Celé vinutí dohromady má maximální indukčnost cca 260μH, jedna polovina vinutí cca 50μH a druhá polovina vinutí cca 130μH. Využil jsem tedy vinutí s indukčností, kterou jsem na daném místě potřeboval. Nevyužité odbočky vinutí musí samozřejmě zůstat nezapojené. Na místě kondenzátorů vyšší kapacity je nutné použít stabilní svitkové typy - takové, které jsou vhodné pro kmitočet 465kHz. Keramické kondenzátory jsou zde nevhodné protože typy s tak vysokou kapacitou jsou vyrobeny z teplotně silně nestabilní hmoty. Při jejich použití by se nám filtr při změnách teplot rozlaďoval. Na místě C28 použijte původní keramický kondenzátor 470pF z cívky 465kHz. Má vyhovující stabilitu – byl pro tento účel vyroben.

Klišé pro výrobu DPS ze strany součástek