Indikátor výkonu a PSV

Zkušenost s koncovými stupni které jsem do dnes používal mě poučila že je dobré mít z dálky viditelný indikátor výkonu a PSV. Ručičkové indikátory jsou v šeru špatně vidět a zobrazený údaj na displeji procesorové jednotky na tom nebude lépe. Proto jsem se rozhodl do PA přidat indikátor s LED pásky které indikují výstupní výkon a PSV. Moje úloha byla značně zjednodušená tím, že vhodný indikátor popsal F1TE na svých stránkách. Já jsem neměl důvod něco měnit a schéma indikátoru jsem od něj převzal. Navrhl jsem ale novou DPS protože jsem chtěl použít obvod LM3914 v SMD pouzdru.

Schéma desky indikátoru.

Předem je nutné podotknout, že tu zejména u PSV nejde o měření ale pouze o indikaci.

Ale to nevadí, měření je obsažené v procesorové desce. Pro indikátor F1TE použil obvody LM3914 což je budič deseti LED diod. Obsahuje 10 komparátorů které přepínají jednotlivé LED v závislosti na pčivedeném napětí. Indikátor výkonu je zapojený standardně. Indikátor PSV využívá pro vstup reference napětí odpovídající výkonu. Tímto zapojením je zajištěno že indikátor zobrazuje stejné PSV při různých výkonových úrovních. Trimry R1 a R2 slouží k nastavení obou indikátorů na přibližně správně zobrazované naměřené hodnoty. Výstup SWR alarm slouží pro vypnutí PA v případě překročeného PSV prostřednictvím ochranné desky. Diodu D1 lze katodou připojit na jednotlivé SMD plošky u vývodů vývodech IC1. Tím lze určit při jaké úrovni PSV je PA vypnut. Při dosažení zvolené úrovně PSV je katoda diody D1 zkratována k zemi výstupem IC1 zároveň s rozsvícením příslušné LED diody. Výstup SWR Alarm duplikuje podobný výstup na procesorové desce. Je možné použít výstup na indikátoru, procesorové desce nebo oba zároveň záleží na tom co komu lépe vyhovuje. Případně slouží jako ochrana v případě že procesorovou desku vůbec nepoužijeme.

Já jsem nakonec pro odstavení PA při překročeném PSV využil procesorovou desku a uvedený výstup zůstal nevyužitý

Mechanické provedení je stejné jako u ostatních modulů v tomto PA. DPS je zaletována do stínící ohrádky z pocínovaného plechu. Jednotlivé signály a napájecí napětí jsou přivedeny přes průchodkové kondenzátory a tlumivky. Připojeny jsou k odpovídajícím SMD ploškám na DPS.

Osazovací schéma desky indikátoru.

Soubory ke stažení