Mechanické provedení budícího obvodu

Budící obvod je umístěn pod přepážkou dutiny PA. Lampa je za kroužek mřížky přišroubována v otvoru přepážky a katodový kroužek spolu s kroužkem žhavení vyčnívají do prostoru pod přepážkou. Připojení okolních obvodů ke kroužkům je provedeno měděnými stahovacími pásky, ke kterým jsou obvody připájeny.

Mechanické provedení katodového obvodu

Vzhledem k vzdálenosti bočních plechů není možné umístit dolaďovací trimry na ně jak je u podobných konstrukcí zvykem. Poto jsem musel trimry umístit na pomocný L profil přišroubovaný ve vhodném místě k přepážce. Pak ovšem bylo nutno vyvést hřídelky trimrů ven z dutiny aby se obvod snadno ladil. Představa, že bych šťoural šroubovákem kdesi hluboko v dutině a hledal trimry mě příliž neuspokojovala. Problém byl v provedení vývodů hřídelek trimrů, které jsou uspůsobeny pro šroubovák a nejsou dost dlouhé na to, aby bylo možné na ně nasadit a pojistným šroubem připevnit prodlouženou hřídelku. Proto jsem musel vyrobit hřídelky se zakončením v podobě šroubováku a okolní mechanikou tuto hřídelku přitlačovat tak aby zapadala do drážky v trimru. Navíc má jeden trimr na hřídelce VF napětí a proto bylo ještě nutné vyřešit VF i galvanické oddělení vývodu trimru od zbytku mechaniky která je uzemněná. To jsem provedl teflonovým isolačním pretencem a teflonovým segmentem, do kterého zapadají osazení na hřídelce i segmentu zapadajícího do hřidelky trimru.

díly ladění

sestavené ladění

Za zmínku stojí provedení tlumivky, která přivádí žhavící napětí pro elektronku. Po vystavení této konstrukce s obrázkem katodového obvodu jsem byl upozorněn na chybné provedení této tlumivky. Měl jsem ji namotanou tenkým drátem na keramické cívce z RM31. Toto provedení se mi líbilo po mechanické stránce a neviděl jsem v tom žádný problém. To však je prý zásadní omyl. Provedení této tlumivky je prý jeden z kritických bodů celého PA. Nemám důvod tomu nevěřit a proto jsem tlumivku vyměnil. Tlumivka je teď navinutá tlustým drátem na teflonové tyčce. Vinutí je bifilární, mechanická stabilita obou vinutí je zajištěna protažením konců drátů dírami v nosné teflonové tyčce.

Protože se katoda lampy v provozu poměrně značně zahřívá je nutné ji chladit. Obvykle bývá vzduch z chladící turbíny přiveden do katodové dutiny a otvory v přepážce bývá veden do prostoru anody. Já jsem ale volil chlazení pomocí pomocného ventilátoru z PC kterým katodu ofukuji. Důvody proč jsem volil toto provedení jsou vysvětleny v sekci o chlazení PA.

Ventilátor katody

Na závěr ještě upozorním na hloupou chybu, která se při konstrukci katodového obvodu může snadno stát. Při připojování žhavící tlumivky se může snadno stát, že prohodíme jení vývody a tak připojíme napětí katody na vývod žhavení místo na katodu. Pozor - jde o fatální chybu takže si umístění vývodů dobře zkontrolujte.