Katalog SMD

20.1.2012
- Zde si můžete stáhnou drobnou aktualizaci dat. Přibylo asi 10 záznamů

15.02.2009

17.06.2011
- Zde si můžete stáhnout novou aktualizaci dat. Obsahuje cca 600 nových záznamů - zejména VF součástek (diod, tranzistorů a MMIC) od firmy NXP. Díky různému značení součástek vyrobených v různých zemích se ale jedná jen asi o 200 součástek.

15.02.2009
- Důležité upozornění: Při první instalaci programu je nutné nainstalovat PLNOU VERZI PROGRAMU. Teprve po její instalaci můžete případně stahovat další UPGRADE. Plná verze se od Upgradu liší Runtime knihovnami, které jsou nutné pro funkci programu ale je potřeba je instalovat jen poprvé. Při upgradu již není nutné tyto knihovny znovu stahovat.

Důležité upozornění: Pokud jste již dopisovali nějaké nové součástky, nebo měnili některé obrázky, musíte si tato data nejprve odzálohovat. Instalace by Vám je jinak přepsala ! Vaše data mi pošlete a já je přidám do celkové databáze. Před instalací si přečtěte návod k obsluze programu.

Katalog SMD

Už mě přestalo bavit neustále vyhledávat údaje o SMD součástkách v papírových seznamech nebo na internetu. Podle SMD kódů se vyhledávají obtížně a v seznamy na internetu jsou neúplné. Proto jsem se naštval a napsal si jednoduchý prográmek pro rychlé vyhledávání SMD součástek podle jejich SMD kódů nebo typu součástky. Myslím, že by se program mohl hodit i dalším a proto ho dávám k dispozici. V této chvíli jde o Beta-Verzi 0.5.0. Několik dní jsem ji teď používal a jeví se mi již dostatečně stabilní abych ji mohl poskytnout k testování dalším zájemcům. Program je ke stažení zde.

Obrazovka programu

Zdroje dat jsem posbíral po internetu. Především jsem použil data ze SMD Codebooku od GM4PMK a další data jsem do databáze zapsal já. V současnosti (8/2008) je v databázi necelých 5000 součástek. Do databáze lze programem dopisovat další, takže doufám že by počty záznamů mohly postupně růst. Počítám s pozdějším dopsáním funkcí pro výměnu dat. Uvítal bych výměnu dat pokud někdo dopíše další případně úpravu obrázků v adresářích BASE a DEVICE, které nejsou v aktuálním provedení právě povedené.

Rovněž uvítám, pokud mě upozorníte na případné chyby v programu nebo mi navrhnete změny nebo funkce, které bych do programu mohl ještě zapracovat. Předem ale upozorňuji, že jsem si program napsal hlavně pro sebe a případné změny budu dělat jen tehdy pokud usoudím, že je využiji. Není v mých časových možnostech ani nemám zájem dělat z programu univerzální a úplný katalog všeho počínaje elektronikou a ponožkami konče :-). Jde o jednoúčelový nástroj pro vyhledávání SMD součástek a tím i zůstane.

Pokud byste někdo měli nebo věděli o dalších zdrojích dat pro tento program budu rád když mi dáte vědět. Jsem schopen zpracovat mnoho různých formátů dat, takže doufám, že i ta Vaše budu moci zpracovat.

Instalace programu

Program se neinstaluje. Rozbalením instalačního balíčku vznikne adresář SMD, který nakopírujete na libovolné místo ve Vašem PC či počítačové síti. Tím je instalace hotová. Program se spouští spuštěním souboru SMD.EXE. Program žádným způsobem nemodifikuje systémové soubory, adresáře a registry ani žádným jiným způsobem neovlivňuje systémová nastavení. Program je možné používat v lokální počítačové síti, ale nesnažil jsem se ořetřit síťové kolize při současném zápisu dat z více počítačů. Vzhledem ke způsobu použití programu však vznik takových kolizí není příliš pravděpodobný.
Po prvním spuštění programu tlačítkem Editor zadejte programu svou identitu. To vám uvolní tlačítka pro přidávání dat. Vaše identita mi umožní případné pozdější přidávání Vašich dat do celkové databáze.
Pokud si svá data budete chtít odzálohovat, stačí zkopírovat do zálohy podadresář DATA, případně i adresáře s obrázky, pokud byste v nich dělali nějaké změny.

Systémové požadavky

Program je napsán ve Visual Foxpro 7.0 SP1. Tím jsou dané systémové požadavky. Funguje na systémech Windows 98SE a vyšších. Na Windows 95 by fungovat mohl ale netestoval jsem to. Pod Vistami by měl fungovat ale neměl jsem možnost to vyzkoušet. Program vyžaduje právo pro zápis do svého adresáře a podadresářů.
Ani HW požadavky nejsou velké. Testoval jsem použití na PC P3/550MHz s 256MB RAM a fungoval bez problémů. Pro svou funkci program potřebuje 10MB místa na HD a dvojnásobek místa na disku než je velikost databází v podadresáři DATA.

Jeden uživatel mě informoval, že program SMD prý funguje i pod Linuxem v prostředí Wine.

Licence programu

Program dávám všem k dispozici jako freeware. Za jeho poskytnutí nemí být požadována žádná úhrada. Program může používat kdokoliv. Jako autor programu nenesu žádnou zodpovědnost za případné problémy vzniklé jeho použitím. Každý si musí použití nalezených SMD součástek ověřit v DS. Nemohu zodpovídat za případné chyby v databázi.