Výstavba EME pracoviště:

Na začátku roku 2005 jsme se s kamarády OK1MU a OK1CU rozhodli vystavět VHF pracoviště pro MS a EME. Po určitých problémech se nám podařilo získat vhodný pozemek nedaleko obce Solnice asi 10km od Rychnova nad Kněžnou. Jak mnozí VKV amatéři již zjistili, Pavel OK1MU mezitím odjel na dlouhodobý pracovní pobyt do TA. Takže jsme postupně budovali vysílací středisko se Slávkem OK1CU ve dnech volna - tak jak byl čas. Šlo to pomalu, ale nakonec se nám podařilo celé dílo dokončit. Na této stránce jsem postupně uveřejňoval seriál z výstavby. S velkou radostí mohu konstatovat, že se nám celé dílo konečně podařilo dokončit. Samozřejmě tím práce nekončí. Je třeba postavit nový PA výkonem vhodný pro EME ale to bude třeba časem předmětem dalšího seriálu.

Ve stejné lokalitě bude budováno i velké KV contestové pracoviště. To již je ale jiná akce, která mě zase tolik nezajímá :-).

22.07.2006. Za uplynulách 14 dní jsme udělali další spoustu práce. Umístili jsme k anténě předzesilovač, natahali kabely ke všem zařízením na stožáru, upevnili dohledovou kameru, přivedli internet, zprovoznili počítač a jeho propojení s TCVRem a natahali elektrické rozvody ve vysílací buňce. Ruku k dílu přiložil i Pavel OK1MU, který je doma na dovolené. Taky jsme změřili hotové antény což dopadlo k mé plné spokojenosti. Poslechové testy známých majáků doplnily dobrý pocit, který jsme z antén měli. Chybí nám sice ještě snímač elevace a sekvencer, ale nic nám již ale nemohlo zabránit pokusit se o první QSO. Pro začátek jsme použili můj starý PA o výkonu 100W. Chvíli po zapnutí zařízení jsme uslyšeli MS pingy. A během několika minut bylo hotovo první spojení s OH4LA ze čtverce KP20LG. Následovali OH1ND, OH8K, OH2HEJ a RX1AS. Sledujte MS a EME logy. Doufám, že tam začnou spojení utěšeně přibývat.

Přidávám obrázky měření antény přístrojem MFJ 269:

08.07.2006. Dnes jsme se konečně dočkali dne, ke kterému směřovalo celé naše úsilí za více než půl roku. Konečně jsme na stožár osadili antény. Jedná se o čtveřici antén M2 2M5WL. jsou to 10m dlouhé antény se ziskem 15dBd. Předpokládaný zisk celého čtyřčete by se měl pohybovat okolo 20dBd. Zbývají úpravy vysílací buňky - vstup kabelů od antény na střeše a rozvod elektřiny uvnitř buňky. Elektřinu jsme do buňky přivedli včera. Pak už pomalu bude možné připojit zařízení a pokusit se o první spojení na toto naše malé monstříčko :-)

24.06.2006. Týden dovolené je pryč a za námi je zase vidět kousek práce. Včera jsme na pozemek umístili vysílací buňku a dnes jsme osadili annténní nástavec na vrchol stožáru. Osazení anténami je předběžně domluveno za 14 dní.

17.06.2006. Zde je vidět sestavený horní nástavec s háčkem a mechanismem pro zvedání antén do elevace. Chybí pouze elevační táhlový motor. Ve chvíli kdy jsem to fotil nebyl již v dílně k dispozici. Ve velmi krátké době by se tu měla objevit fotografie, kde již nástavec bude připevněn na vrcholku stožáru.

11.06.2006. Od poslední aktualizace uběhl měsíc, ale to neznamená, že bychom nic nedělali. Jen to nebylo tak fotogenické :-). V tomto čase jsme dokončili zaházení výkopu elektřiny. Dále Slávek OK1CU po odpolednech vyráběl mechaniku otáčení a elevace. Máme hotové háčko a jeho držení v ložiskových domcích. Dnes jsme do horního nástavce zkompletovali a svařili veškerou mechaniku která zachytává váhu antény a otáčení pomocí rotátoru. Zbývá udělat mechaniku elevace a nástavec může jít na stožár.

07.05.2006. Tentokrát jsme si opravdu mákli. Natáhli jsme asi 30m elektického kabelu k hlavnímu rozvaděči u budoucí KV buňky a od něj cca 100m kabelu k EME pracovišti. Bohužel jak je známo, měď je v zemích koruny české značně těkavá látka a proto jsme to okamžitě museli zasypat. Na fotografii je pouze úsek k EME pracovišti.

22.04.2006. Dnes se dlouho a toužebně očekávaná akce stala skutečností. Konečně jsme postavili stožár. Teď musíme vykopat asi 100m přípojku elektřiny a postavit na připravenou plochu vysílací boudu. Na vrchol stožáru přijde anténa 4x M2 2M5WL - tedy 4x 5wl. Předpokládaný zisk této antény by se měl pohybovat okolo 20dBd. Samozřejmostí je otáčení v azimutu i naklápění v elevaci. Držte nám palce, ať máme sílu dokončit celé dílo v historicky krátké době.

15.04.2006. Tak, zima je konečně za námi. Zmizel sníh, přehnaly se povodně a my zase můžeme začít pracovat. Na obrázku je vidět stožár s horním nástavcem. V něm bude rotátor, ložiska a spojka. Máme navařenou kolejničku na zvedání antén a natřený stožár. Teď už ho můžeme zvednout

17.11.2005. Tady je už stožár z větší části natřen. Bohužel v dokončení poslední části vnitřku stožáru nám zabránil první sníh letošního roku. No, co se dá dělat - hold větru, dešti neporučíme. Stačily ale tak 2 hodiny a vše by bylo hotové. Takto to budeme muset dodělat na jaře nastojato. Na stožáru jsou přivařeny horní i dolní patky a několik původně chybějících vzpěr. Na horní patku přijde nástavec s uložením rotátoru a všemi mechanickými díly.

12.11.2005. Zde vidíte stožár, který tam přijde postavit. Nejprve ho ale musíme očistit od hluboké koroze a natřít. Je to běžný 10m příhradový stožár, který používají rozvodné závody.

30.10.2005. Toto není náhrobek ale zalitá pata stožáru. Celá ta legrace spolkla necelých 6 kubíků betonu.

28.10.2005. V díře je již umístěna pata stožáru. Celá konstrukce je svařena z cca 150kg železa a bude zalita v betonu.

22.10.2005. Výkop základů pro stožár. Díra je hluboká 1,8m a široka 2,2 x 2,2m. Od hloubky asi 1/2m je vykopána v opuce.