Transvertor 144MHz -> 14MHz

Již delší dobu mě lákala myšlenka pokusit se o stavbu kvalitního konvertoru ze 144MHz na některé KV pásmo. Žádné ze současně vyráběných zařízení pro 144MHz totiž ani zdaleka nedosahuje parametrů, které jsou potřeba pokud dnes chceme z exponované kóty vyjet v pásmu 144MHz. Špičkové stanice se dnes obvykle vybavují vynikajícím transvertorem od DB6NT a za něj připojí nějaké KV zařízení. Transvertor od DB6NT je vynikající zažízení ale je velmi drahý takže si ho nemůže dovolit každý. Posledním impulsem pro stavbu pro mě byl nákup přijímače Perseus, který chci použít pro EME provoz ve spolupráci s programem MAP65. Zároveň jsem si chtěl ověřit v praxi řadu v minulosti získaných poznatků a zkušenosti tak, že je spojím do jednoho funkčního zařízení.

Po prvních provozních zkouškách v I Subregionálu 2010 se mi zdá že jsem dosáhl požadovaných výsledků. Ve spojení s přijímačem Perseus celé zařízení prokázalo vynikající odolnost. V podstatě jsem neveděl co je to rušení. Četl jsem slabé stanice v těsné blízkosti "parních" stanic jako například OL7M která ode mne byla vzdálená asi 10km. Na spektrálním alnalyzátoru programu Perseus bylo krásně vidět která stanice je širší než by měla být :-).

Naměřené parametry konvertoru.

Uvedené parametry byly naměřeny na samotném konvertoru bez připojeného KV zařízení.

Simulace bez KV RX

V současné době mám konvertor hotový a láká mě doplnit ho o vysílací část. Vysílací část sice nepotřebuji, protože nevlastním žádné KV zařízení ale mám chuť si ověřit, že i vysílací část bude fungovat podle mých představ. Hotový transvertor by pak bylo možné využít v klubu jako contestové zařízení pro pásmo 144MHz.

V dubnu 2010 mám taky skoro hotovou jednodeskovou verzi konvertoru. Pokud měření výjdou podle mých představ popíšu i tuto verzi.